Miasto partnerskie Bad Oeynhausen (Niemcy).

 

 

 

 

 

Inowrocław współpracuje z Bad Oeynhausen od 1989 roku.

Uzdrowiska, które oddalone są od siebie o ponad 800 km. łączy wiele wspólnego, a przede wszystkim zbliżony, oparty o solankę profil lecznictwa uzdrowiskowego.

Partnerskie stosunki obu miast rozwijają się na kilku płaszczyznach. Niezależnie od oficjalnych wizyt delegacji obu miast, oraz przyjacielskich spotkań członków "Towarzystwa Miast Partnerskich" w Inowrocławiu i Bad Oeynhausen, ma też miejsce współpraca kulturalna i sportowa. Organizowane są wymiany młodzieży szkolnej, na uroczystych koncertach prezentują swoje umiejętności uczniowie z partnerskich szkół. W obu miastach prezentowane są indywidualne i zbiorowe wystawy plastyczne twórców z obu zaprzyjaznionych miast.

Głośnym echem odbił się wyczyn niemieckich sportowców, którzy w 1992 roku zorganizowali bieg długodystansowy z Bad Oeynhausen do Inowrocławia.

Rok pózniej takiego samego zadania podjęli się sportowcy z Inowrocławia, biegnąc podobną trasą do Bad Oeynhausen.

W obu miastach istnieją wspaniałe tężnie, przy czy należy tu wspomnieć, że do budowy tężni w Bad Oeynhausen wykorzystano tarninę z okolicy Inowrocławia.

Świadectwem przyjazni i partnerstwa obu miast są:

  • "Inowroclaw Platz" w Bad Oeynhausen i
  • "Plac Bad Oeynhausen" usytuowany przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Inowrocławiu.

Poznajmy bliżej "Uzdrowisko - Bad Oeynhausen"

Miasto Bad Oeynhausen położone jest w samym sercu uroczej, pagórkowatej okolicy Ravensberg, u stóp pogórza Wiehengebrige, w sąsiędztwie rzek: Werre i Weser (zdjęcie poniżej).

To jedyne państwowe uzdrowisko w Północnej Nadrenii-Westwalii, do którego co roku na kurację przyjeżdża ponad 100 tysięcy osób.

 

 

Początek miasto dało rozporządzenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV (zdjęcie obok), który w roku 1741 nakazał poszukiwanie złóż soli w dorzeczu rzeki Werre.

Badania przyniosły pomyślne rezultaty i w 1747 roku rozpoczęto budowę kopalni i warzelni soli, dzięki którym powstało miasto Neusalzwerk.

 

 

 

Powstanie uzdrowiska w tym mieście to zasługa barona Karla von Oeynhausena (1795-1865),(zdjęcie obok) wybitnego geologa i starosty górniczego, który odkrył gorące, słone zródła w Neusalzwerk i poszukiwał też złóż soli na innych obszarach, między innymi pod Inowrocławiem. Zasługi barona szybko doceniono i w 1848 roku miasto Neusalzwerk zmieniło nazwę na Bad Oeynhausen.

Ogród zdrojowy "Kurgarten".

Sercem Bad Oeynhausen jest historyczny park zdrojowy "Kurkpark", założony w 1853 roku w stylu angielskiego parku krajobrazowego.

Urzeka on starym drzewostanem, oraz imponującymi budowlami, takimi jak:

  • Pałac Cesarski (zdjęcia poniżej).
  • Theater im Park - teatr w parku zbudowany w stylu rokokowym (zdjącia poniżej).
  • Elegancka aula Wandenhalle z kolumnadą Saulengand (zdjęcie poniżej).
  • I ten urzekający wszystkich park uzdrowiskowy (zdjęcia poniżej).

Bad Oeynhausen dysponuje obok nowoczesnego centrum terapeutycznego największym na świecie termalnym zródłem solankowym, zwanym "Jordansprudel". Solanka działa pobudzająco na układ krwionośny, wspomaga przemianę materii oraz wspiera wegetatywny układ nerwowy.

Te największe na świecie termalne zródło solankowe zasila ten piękny kompleks, usytuowany na skraju romantycznego parku zdrojowego.

Kompleks ten ze względu na atmosferę i urok indonezyjskiej wyspy "Bali", nazwano "Bad Oeynhausen-Bali".

Znajdujące się tutaj baseny termalne, mineralne i solankowe, sztuczny nurt, groty i masujące miejsca do leżenia sprawiają dużo radości wszystkim amatorom kąpieli. (zdjęcia poniżej).

Miastu charakter nadają też piękne stare wille i nowoczesna zabudowa, oraz wiele zabytków i przepiękny krajobraz (zdjęcia poniżej).

Turyści i kuracjusze przebywający w Bad Oeynhausen znajdą tu urozmaiconą i bogatą ofertę spędzenia swego wolnego czasu.

W atmosferze epok: romantyzmu i renesansu zwiedzać można oprócz miasta najpiękniejsze pałace i najbardziej znaczące budowle położone wzdłuż rzeki Wezery.

Bad Oeynhausen zaprasza.

Poleć tę stronę na: